כריך כחלחל, הפתעת העונה ובית משפט עליון, כבר לא צריך D-9

אתמול נחתה עלי הבנה מדהימה,  גילוי מרגש שאין רבים כמותו. כמובן שרעייתי שתזכה לחיים ארוכים מלגלגת עלי מאז ("שני רק לידיעות האחרונות על טראמפ!") אבל אולי לפחות חלק מקוראי יוכלו להזדהות עם הדבר:

כבר תקופה ארוכה שאני חוכך בעניין כריך כחלחל. אולי ניסיתי אותו בעבר פעם או פעמיים אבל אני חושב שלא. למיטב זכרוני הוא יושב על מדפי המשתלה שנים ארוכות וקורץ לי קריצות ערמומיות. באופן עקרוני, יותר או פחות כריכים (Carax) אינם כוס התה שלי, כך לפחות היה. בשנתיים שלוש האחרונות כפי שהבחנתם חלה תפנית בעלילה ומערבון הספגטי הנוקשה שלי עבר מהפך שבין השאר הושפע רבות מפגישתי עם אריאל הירשפלד וגינת הפלאים שלו זאת יחד עם ניסיון דווקא למצוא עוד ועוד צמחים מקומיים (ראו פוסט עם עתי יפה), אותו תחביר שעמלתי רבות עליו נשבר וגינותי השתנו מאוד. אמנם רוח ים תיכונית עדיין נושבת בימי חמסין אבל נוספו לה תבלינים אקזוטיים ומשחקי השקיה מורכבים לאפשר את הניתורים בעלי בורג וחצי עם סלטה כפולה (למשל וורדים אנגליים או פעמונית פורטושלג/פושרסקי ועוד).

כלומר לא עוד שפה נוקשה של עלים קטנטנים, גילדניים, כסופים עם פריחה זעירה עד קטנה אלא תערובת צורנית מהבילה שמצריכה גמישות לא מעטה יחד עם דיוק על מנת לא לקרוס אל מעבד מזון ולצאת כעיסה חסרת הקשר.

כריך מכחיל, האמנם מכחיל?
כריך מכחיל, האמנם מכחיל?

טוב, נחזור לנושא. בזמן שקראתי עוד ועוד על כריך מכחיל / כחלחל התחוור לי לפתע שהוא אינו כריך מכחיל בכלל! (כפי שמופיע באתר שתיל) וגם לא כריך כחלחל (כפי שמופיע באתר שתילי הר למשל). תחזיקו חזק!

כריך מכחיל הוא הוא כריך אפרפר (אתר צמח השדה) !!! פה אני מניח כי 99% מקוראיי מנידים בעצבות את ראשם. אבל רגע רגע! כריך אפרפר הוא מין מקומי! כן! גדל בר בתחומי פלסטינה המנדטורית! ביערות הכרמל!  ככה ממש, בצל חורשות אורנים מאז ומתמיד! כלומר אולי לא לפני עידן הפרקמבריון אבל בטח לפני שדוד בן ישי שפך את מעיי היבוסים, על נשותיו, זקניו וילדיו (אבל ככה אז כולם עשו) והכריז על יבוס כירושלים לנצח נצחים.

ולכן כריך כחלחל = כריך אפרפר דהיינו:

Carex glauca = Carex flaca

אמנם המטען הגנטי של הצמחים במשתלות אינו מגיע ישירות מהגליל אלא מדרום אירופה (חי גם בצפון אפריקה) אולם אף על פי זאת זהו אותו המין! (הפלא ופלא ממש כמו בני האדם שכולם מאותו המין! גם לילדי מטענים גנטיים שונים ומשונים אולם אלו כמו כל שאר תוצאות המטענים הגנטיים האנושיים באים מתוך היסטוריה כאובה, שרירותית לגמרי ומדממת).

אם חשבתם שבזאת תם העניין הרי שזה עוד לא הכל לא! עוד לא הכל! כריך כחלחל\אפרפר אינו מתאים רק לחצי צל עד צל ולהשקיה אינטנסיבית כפי שרוב המשתמשים בו סבורים, אמנם הוא יכול לשגשג באזורים מוצפים ואף במים עומדים עד לגובה 3 ס"מ אבל אם הוא חי בגליל בחורשים תחת אורנים הרי שהוא מעביר תקופת יובש של שמונה חודשים כמו עצבונית החורש והדס! אני מניח שבאוגוסט הוא נראה כמו שמרווה רפואית ולוטם שעיר נראים באוגוסט בחורש כלומר לא בדיוק במיטבו אבל תחשבו מה יקרה לו עם מנת השקיה עמוקה פעם בשבועיים! שלא לדבר על פעם בשבוע. ומלבד כל אלו מוטי ממשתלת בוטניקה העיד בשבועת אמת שהוא משגשג גם במישור החוף בשמש מלאה!!! (כמובן בתנאי השקיה) רבותי וגבירותי הרי לכם צמח כיסוי המתחדש משלוחות תת קרקעיות ועל כן חי לנצח נצחים כמו ירושלים (ביטוי אינפנטילי שמופיע בסדרות שילדי הקטנים רואים ומירי רגב משתמשת בו חדשים לבקרים, אבל הנה, אפילו מנחם בגין השתמש בביטוי אם כי קצת אחרת) שיכול לשגשג בתנאי שמש מלאה ועד לצל מלא ובתחרות שורשים. למה עוד אפשר לייחל!

תכף ומיד יצאתי למשתלה והכנסתי לתוך גינת הבניין 11 שתילים חדשים. נו אולי באמת התלהבתי קצת יתר על המידה. בסוף ידוע הדבר שנשים תמיד צודקות. הממ.

חברים וחברות, הכריכים היו פה הרבה לפנינו ויהיו פה עוד הרבה אחרי לכתנו. קצת צניעות.

אבל אם בנצח נצחים עסקינן הרי שפעמיים בחצי השנה האחרונה הייתי בפתח בית המשפט העליון, המחזה שם הוא כה עלוב שקשה להבין איך לאחר ההשקעה העצומה שרם כרמי ועדה כרמי מלמד תכננו יצאה בדיחה חסרת טעם של אדריכלות נוף. אני זוכר את חניכתו כאשר הייתי צעיר ותמים והתפעלתי מן הכוחניות חסרת הצניעות של תכנונו אבל מאז חלפו הרבה מכוניות תחת הגשר הנפלא עליו הייתי עובר בתור סטודנט לאמנות בנחלאות עם כלבי המופלא מילן. אז הגשר היה חוליה מקשרת מבית הנבחרים, דרך גן הוורדים אל בית המשפט העליון וממשיך אל הלא נודע. היום כמובן הלא נודע הפך לחיבור ישירות אל הסינימה סיטי! אולי העדות הסימבולית החזקה ביותר למנעד התרבותי המקומי. וחוץ מזה זה סגור! הה הה! זה סגור!!!

לא צריך להכביר מילים לאסופת הקיטש של עצי הזית אבל התכנון הלקוי יצר עזובה, קרחות, פרגולות נטולות צומח ועוד מחוות ריקות רבות (שוב ברושים! ברושים!) הנה כמה תמונות, לא צריך D9 כבר:

הזנחה פושעת, מאסר עולם ללא חנינה
הזנחה פושעת, מאסר עולם ללא חנינה ככה עולים לבית המשפט.
קשתות מיותמות למעלה מעשרים שנה. תכנון לקוי לגמרי
קשתות מיותמות למעלה מעשרים שנה ואדניות עלובות. תכנון לקוי לגמרי
עוד סימבוליזם בגרוש, פאלוסים של ברושים שמעולם לא היתה להם פה מולדת
עוד סימבוליזם בגרוש, פאלוסים של ברושים שמעולם לא היתה להם פה מולדת
האמא של הקיטש
האמא של הקיטש
קו ישיר המקשר בין בית המחוקקים לבית המשפט העליון והישר לסינימה סיטי. גשר מרהיב אבל לאן?!
קו ישיר המקשר בין בית המחוקקים לבית המשפט העליון והישר לסינימה סיטי. גשר מרהיב אבל לאן?!
חה חה! וזה עוד סגור! גשר שלם לכולם שמום!
חה חה! וזה עוד סגור! גשר שלם לכלום שמום!

 

אסתר חיות ואילת שקד לתשומת ליבכן.