אודות בלוגינון

על צמחים ואנשים

בלוגינון הינו בלוג על תרבות של גינון, זהו בלוג העוסק בקשר בין ההווה לבין ההיסטוריה, בין פוליטיקה, כוח והזיקות אשר בינהן. זהו בלוג על צמחים, על אקלים, על ריחות וצבעים, על אדמה ובעלי חיים, על המרווח שבין גינון ציבורי לפרטי, זהו בלוג ים-תיכוני.

בלוגינון הוא פלטפורמה פועמת של החלפת רעיונות, שיח ציבורי וביקורת נוקבת.

זהו בלוג על חומר ורוח.

ביצוע הגינות על פי תוכניותי ובפיקוחי  נעשה על פי רוב בידי שלשה צוותים של גננים ותיקים ומוערכים מודי יהודאי "שומר הגן" בירושלים וסביבתה, יאיר פקר,  צחי אבן אור ניתן לפנות גם ישירות אליהם במייל

מודי – yehuday1@bezeqint.net או בטלפון 0525573222

יאיר – 052-3565048. yairpk@gmail.com

צחי – 0508364025 ‏‪tzachiev@zahav.net.il‬‏

מודי יהודאי - שומר הגן
מודי יהודאי – שומר הגן
יאיר פקר
יאיר פקר
צחי אבן אור
צחי אבן אור

32 תגובות בנושא “אודות בלוגינון”

 1. שלום אבינדב,
  הבלוג שלך מעניין ומעורר השראה.
  כמה יפה לראות שהתבוננות שלך על גינון כרוכה בהתבוננות שלך על בני האדם. גם אני רואה את ההקשרים הללו בין אלימות לבני אדם/בעלי חיים/צמחים או החמלה והכבוד אליהם.
  תודה,
  נילי

 2. אבינדב שלום.אני מבין שאתה מתכנן גינות. האם יש מספיק עבודה בזה ,אם לא אתה הוא זה שמקים את הגינה?

 3. אבינדב.
  הבלוג שלך הוא תענוג צרוף !
  גיליתי אותו באקראי היום והוספתי אותו מיד למועדפים שלי.
  אי שליו של שפיות והנאה.
  Keep up the good work !!
  תודה , גלעד.

 4. אבינדב שלום, אני גרה בקריות וקניתי בית בודד ישן ובגינה שלי יש 3 עצי גרוויאלה חסונה. הם ממש ענקיים (גבוהים ועבי גזע) ולדעתי הם כבר בני עשרות שנים. האמת שאני גם ממש אוהבת אותם…הם מצויים בצד המזרחי של הבית ובזכותם יש צל בגינה וגם תחושה שאני נמצאת באמצע יער (למרות הבניינים מסביב). הבעיה שהם מצויים במרחק של כ – 3 מטר מהמבנה של הבית ואני ממש חוששת משורשים שירימו לי את הבית. שני גננים מזדמנים אמרו לי שזה עץ שלא עושה בעיות… לצערי, במדרכה הסמוכה לבית יש גם שני עצי פיקוס עקומים ששורשיהם פלשו לי לחצר ואני מתחננת בפני העיריה לגדוע אותם ולכן יש לי "טראומה" מהפולשים האלו! האם אני צריכה לדאוג מהגרוויאלה כמו מהפיקוסים? מה דעתך על הגרוויאלה?

 5. שלום סיגל, גרווילאה חסונה הוא עץ גדול מאוד (בגובה, לא ברוחב) ובעל מערכת שורשים עמוקה אך לא תוקפנית ולא שטחית, זה עולם אחר מהפיקוסים.

 6. אבינדב, ממש שמחתי לקרוא שעצי הגרווילאה שונים מהפיקוסים! משיטוט באינטרנט לא הצלחתי למצוא מידע ממשי ביחס לשורשים שלהם. לאור התשובה שלך שאין להם גזע רחב, אני מתחילה לתהות האם אלו עצי גרווילאה (הם מאד גבוהים ויחסית צרים, הגזע מתפצל בגובה וצומח בצורה ישרה כלפי מעלה, אבל הגזע של אחד מהם בהחלט רחב מאד… אולי זה "הזקן" מביניהם…הבית שלי בכול זאת בנוי על בית שהוקם לראשונה בשנת 1933 ואולי העץ הזה חי מאז…). האמת שבכול האזור של הקריות לא ראיתי עצים כאלו אז אין לי כול כך מדד השוואה לגודלם (בקריות אוהבים פיקוסים, צפצפות, תמרים ודקלים, צאלונים באלפים ועצים עם "גולגלך" שהילדים זורקים באוויר…). עכשיו כרתו ליד הבית שלי שורות שלמות של עצי אורן ושתלו במקומם צאלונים… אבל את שני הפיקוסים עם הפירות והעטלפים ששורצים לי על המרפסת ועם השורשים שמנתקים לי את ההארקה של החשמל בבית ומרימים לי את קו המים הראשי של הבית – העיריה מאד רוצה לשמר… לך תבין את ההגיון האגרונומי!

 7. אבינדב שלום,

  נתקלתי הערב לראשונה בבלוג ונהניתי מן הגישה, הקריאה והתמונות. אנחנו מתעתדים לתכנן גינה באיזור בית שמש בחודשים הקרובים וככל הנראה אצור קשר ואבדוק אפשרות לשיתוף פעולה. מעניין אותי לשמוע על אילו עצי פרי אתה ממליץ בגינה, לא מצאתי לכך התייחסות אבל ייתכן ופיספסתי.
  בברכה,

  ציפי

 8. שלום אבינדב, שמחתי מאוד להתקל בבלוג הזה .
  מזה זמן רב שאני רוצה לעקור היביסקוס סיתריה ששתלתי באדנית בכניסה לבית שלי לפני כ-7 שנים ושהתפתח לעץ עצום וששורשיו התחילו להרים מרצפות ומאיימים להרוס את האדנית הבנויה מאבן. מעבר לכך, ההיביסקוס מלכלך את כל שטח הכניסה לבית בשלכת בלתי פוסקת .

  האדנית נמצאת בקדמת ביתנו בצד מזרח/דרום והיא בגודל של 1.5 מ' על 1.66 ללא יציקה בתחתיתה (מתחת יש אדמה טרשית וסלעי גיר- באזור שוהם).
  אני רוצה לשתול עץ שגם יתן צל ויימסך את החצר הקדמית של הבית מפני הרחוב עד לגובה של כ-4-6 מ' מקסימום. אני מחפשת עץ שלא תהיה לו עונת שלכת ממושכת, כלומר שהעץ לא יהיה ערום, ושבאופן יחסי לא ילכלך סביבו בעלים/פירות/פריחה.
  זה יכול להיות עץ נוי/עץ פרי ומה שחשוב שהשורשים שלו לא יהיו אגרסיבים יותר מדי ושלא אאלץ לעקור גם אותו.
  פניתי לגננים רבים וגם למשתלות גדולות באזור רמת השרון, אבל אני מרגישה שאף אחד לא יודע באמת לייעץ לי מה נכון לשתול. אולי אתה תוכל לתת לי כמה רעיונות.
  תודה רבה,
  גילה

 9. שלום אבינדר

  לאחר קריאת מספר עמודים מהבלוג שלך בהחלט השתכנעתי כי מדובר בבעל מקצוע ברמה עליונה ומכיוון שציינת כי אתה גם עורך הרצאות, לצערי לא מצאתי לוח הרצאות במטרה להשתתף באחת מהן.

 10. אבינדב היקר,
  אנא, התקשר אלי. נעלם לי המספר.
  והפקעות מחכות במקרר!
  אריאל

 11. היי אבינדב

  אני סקרן לדעת אם יש חומר בבלוג שלך על כיצד לגדל צמחים (לא משנה איזה) **הניתנים למאכל** לאחר גידולם. אני קורא לא מעט בחודשים האחרונים על חקלאות ואני רוצה לעשות זאת גם בהקשר של גינון.
  לצערי אני רואה שאין מנוע חיפוש של תוכן בבלוג (ממליץ לך להוסיף), כך שללא עזרתך כנראה לא אהיה בטוח אם כתבת על זה ללא ידיעתי או לא. בינתיים לא מצאתי חומר בעניין.

  כתבת על זה? אם כן אשמח שתגיד על מה ואם מתאים לך, שים קישורים לפוסטים העוסקים בכך.

 12. שלום רב.

  אלמון הודי. האם אפשר לגדל אותו באזור ירושלים או שזו מלחמה אבודה ?

  תודה מראש

 13. החושב הלא נורמלי, אין לי משהו ספציפי למיטב זכרוני. פעם היה באמת מנוע חיפוש פנימי, שאלה טובה להיכן הוא נעלם.

 14. ל"חושב הלא נורמל" ולכל שאר המעוניינים בחיפוש – הכי יעיל לחפש בגוגל.
  מחפשים "בלוגינון אבינדב בגין" בצירוף המחרוזת הרצויוה ומקבלים תוצאות מהבלוג.
  מיותר להוסיף משהו אחר..
  בהצלחה!
  🙂

 15. הי אבינדב,
  כיף לשוטט בבלוג, הרבה מאוד מידע מעניין.
  הקמנו גינה "מזמינה" לציפורים ושלבנו בה גם נקודות מים למקלחות עבורן. בין היתר שתלנו קליקרפה אמריקאית ושאלתי היא לגבי הגיזום שלה בחורף. בשיטוט ברחבי האינטרנט לא מצאנו דעה אחידה אשמח לקבל את עצתך.
  תמשיך עם הבלוג המופלא הזה!!!

 16. הי אבינדב ,
  אנחנו גרים בתל אביב ויש לנו עץ פיקוס גדול בגינה.
  אודה לך אם תייעץ לנו אלו צמחים אפשר לשתול מתחת לפיקוס שמצל על כל הגינה?
  תודה מראש
  אסנת

 17. אני מניח שזה תלוי במצב, במקרים של פיקוסים ענקיים לעיתים כל שנותר הוא שתילה במיכלים בשביל תוצאה מרשימה ולא כמה עלים ששוררדים בתחרות השורשים האימתנית

 18. שלום,
  שמי שמעון אלפסי מכרמיאל התקנתי מחשב השקייה של חברת ELGO מדגם minitec 2,4,6,8 אנ לא מצליח לתכנת אותו כך שכל ברז יפתח בזמן אחר ובהוראות התכנות לא מוסבר איך לעשות את זה.
  אודה לכם אם תוכלו לעזור לי

 19. שלום אבינדב
  ותודה על הבלוג המקסים ומעורר המחשבה
  שאלה לי: בסביבת הבית שלנו גדלים כמה עצי כליל החורש. יפיפיים אך מזריעים את עצמם בצורה מטורפת…. בכל מקום מתחילים לצמוח עוד ועוד עצים ואם לא תופסים את הנבט כשהוא קטן, מאד קשה לעקור אותו בהמשך.
  האם יש לך עצה איך להתמודד עם העניין? יש דרך להפחית את ההזרעה שלו?
  תודה רבה!

 20. שלום אבינדב.
  האם יש ורדים המתאימים יותר או מתאימים פחות לאיזורי אקלים שונים?
  אם כן, אילו ורדים יתאימו לאיזור גוש עציון ( שהוא קר מאד בחורף)?

  תודה
  יגאל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.