זוטות חדשות (נ"ד – נ"ה)

נ"ד

אחת הבעיות המרכזיות בגינות הן טעויות עבר המשליכות על ההווה, מניתי לא מעט כאלו בפוסטים ישנים כגון הכנסת דשא קיקויו ('זיף נוצה חבויה') בוגנוויליה ועוד. לפעמים הטבע מסדר לנו יופי של פתרונות לפחות בתחום מה שמכונה "הנוי" למשל חדקונית הדקל האדומה שמכופפת בכוח את השוק לעבר הבנה שהדקלים למיניהם צרכים לעוף לכל הרוחות. אם לא ימצאו פתרון בטווח הנראה לעין אותה גחמה ילדותית של פנטזיה טרופית בלב המזרח התיכון של דקלים נטועים בשממות מדשאות תיעלם מהנוף. הבעיה האמיתית כמובן נטועה במטעי דקלי תמר מסחריים אבל זה כבר סיפור אחר.

נס לגינון הים תיכוני ואסון למטעי התמרים - חדקונית הדקל האדומה - תמונה מויקיפדיה מאת Didier Descouens - נוצר על ידי מעלה היצירה, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15887633
נס לגינון הים תיכוני ואסון למטעי התמרים – חדקונית הדקל האדומה – תמונה מויקיפדיה  ( Didier Descouens )

בגינה בה התבקשתי לייעץ לפני מספר שבויות נצפו שלושה מוסקטרים שיחד עם שתילה צפופה של שאר החברים בגינה יצרו קושי ממשי בשתילות חדשות. הראשון נחשב עלם חמודות וגם אני הכנסתי אותו בעבר הרחוק לאחת מגינותי הוא אלמון הודי. מטפס שאינו נחשב אגרסיבי אך שורשיו מצמיחים סורים במרחק הולך וגובר ממקור השתילה ובתנאי טפטוף רחבים הוא יצא כמעט בכל נקודה בגינה וייהפך למטרד של ממש.

המוסקיטר השני היה קומלינה זקופה (Commelina communis) שיש גם שקוראים לו יהודי נודד והוא קשור למוסקיטר השלישי לילנית רב גונית בנסיבות השתילה הנפוצה שלו: הקלות הבלתי נסבלת של הגידול. כולם רוצים צמחים שקל לגדל, זה כמובן הדבר שמוכר כל שנה ריבוא רבבות של צמחי פקעת ובצל – שגר ושכח. אבל יש הבדל עצום בין נרקיסים ופרזיות או אפילו אלוורה (אלוי אמיתי) לצורך העניין שגם הוא אינו זקוק כמעט לדבר לבין שני המוסקטרים שיאכלו את הגינות אותם הם פוגשים בלי מלח. בגינה אחרת במכבים אותה שיקמתי לפני קרוב לשנה הקומלינה חזרה ועשתה שמות בצמחים החדשים, זוועה.

הלילנית הפכה לאופנה של ממש, מזריעה עצמה ומלהיבה ילדים בצבעיה המתחלפים כמו חולצות הנצנצים החדשות שהלב מתחלף בהן בין זהב לשחור. ממש יופי טופי. רק שמעבר למופע הטרופי שיכול גם להסתפק באפס השקיה היא מתפשטת כאש בבארות כווית לאחר פלישת ארה"ב. קטסטרופה. הנה מגינה זנוחה אותה צלמתי בשבוע שעבר:

משנה צבעים - אטרקציה לילדים
משנה צבעים – אטרקציה לילדים

אנא המנעו ממופעי פירוטכניקה שכאלו.

פירוטכניקה לילדים - לב שחור / לב זהב !
פירוטכניקה לילדים – לב שחור / לב זהב ! החולצה של ביתי בת החמש.

נ"ה 

החלטתי לנסות את מה שאני חושב עליו כבר שנים: הכנסת חזזיות מן הבר אל הגינה. הבאתי מן היער את צבעונית הבוסתן ומפרשית מרושתת וכרכתי אותן על גזעי העצים הצעירים. קראתי לפעולה "אילוח חזזיות" למרות שאין מדובר באילוח לצורך מיקוריזה כמו בין פטריות לקטלבים. הן כרגע מרוססות פעמיים-שלוש ביום עם מי ברז רגילים בתקווה שהמלחים לא יהרגו אותם, אם לא אצליח אנסה במי גשם או מזגנים שהרי החזזיות הללו הן למעשה אפיפיטים כמו סחלבים ביערות הגשם. כתבתי עליהן פעם פוסט פה.

מסקנות בהמשך.

ניסיון ראשון - צבעונית הבוסתן על אולמוס קטן עלים
ניסיון ראשון – צבעונית הבוסתן על אולמוס קטן עלים
ניסיון ראשון - מפרשית מרושתת על אגס קלרי
ניסיון ראשון – מפרשית מרושתת על אגס קלרי