אוזן ארי, סמים. היצע וביקוש.

אוזן ארי אפריקנית הוא צמח שבקאם-בק אינטנסיבי בשנים האחרונות חזר לגינות לאחר שבמשך זמן רב נזנח וכמעט נשכח, ניתן לראותו בעיקר בגינון פרטי אך הוא עושה את דרכו אט אט גם אל הגינון הציבורי.
לפני שנגיע לעניין הסמים, צריך לציין את תכונותיו המעולות כצמח נוי, יש לו פריחה עשירה בצבע נדיר של כתום-חום מהוה, הוא בינוני בגודלו ואין חשש שיהפוך למפלצת בלתי מרוסנת, ניתן לשלב אותו בגדרות חיות בלתי פורמליות, הוא מושך צופיות ופריחתו ארוכה: מהקיץ ועד סוף הסתיו. הוא חסכן מים אמתי ולאחר ביסוס יוכל להעביר שבועות בין השקיה להשקיה, במיוחד באדמות כבדות. מקורו מדרום אפריקה.

סמים כבעיה ללא פתרון בתרבות האנושית - אוזן ארי אפריקנית
סמים כבעיה ללא פתרון בתרבות האנושית - אוזן ארי אפריקנית

ככול הנראה אוזן ארי משמש בדרכים שונות לקשת רחבה של בעיות רפואיות, גם בישראל יש מספר מינים כאלו, כגון מרווה רפואית, טיון דביק ועוד.

אך תכונה אחת מיני רבים קנתה את לב ההמונים והיא אם נאמר זאת בפשטות: יכולתו למסטל.

מסתבר שמיצוי פשוט של הפרחים באלכוהול מהווה תחליף (עלוב? סביר? מעולה? איני יודע) חוקי למריחואנה שהוא תוצר של הצמח קנביס. כפי שרובנו יודעים תוצרי הקנביס הם סמים הכלולים בפקודת הסמים המסוכנים וניתן לכלוא אדם מאחורי סורג ובריח אם עישן או החזיק בכמות שאותה אמור היה לצרוך ל 36 חודשי מאסר. אם הייתה לו כמות גדולה יותר נגיד בכדי למכור לשלושה או שלושים אנשים הרי שיוכל להיכלא לתקופה שאינה עולה על 240 חודשים.

אם נביט בפרספקטיבה של עשרות השנים האחרונות אז קשה להימנע מלראות את הכישלון המוחץ  של החברה האנושית בבואה לפתור את בעיית הסמים בכללותה ולא רק בעניין המריחואנה ושאר תוצרי הקנביס.

אנשים נוטלים סמים, הם נוטלים זאת במדינות דמוקרטיות וגם תחת משטרים דיקטטוריים המוצאים להורג סוחרים כמו גם משתמשים כדוגמת סין, איראן וערב הסעודית. ארצות הברית משקיעה מדי שנה קרוב לחמישים מיליארד דולר (50000000000$) במלחמה בסמים, היא אף הגיע בעבר למלחמה אמיתית בפנמה לצורך כך. היום הקטל העיקרי מתרחש במקסיקו, בחמש השנים האחרונות קופדו חמישים אלף חיי אנשים כתוצאה ישירה ממלחמות הסמים שם (אשר כוללים מלבד הסמים הקשים גם את השליטה בנתיבי הסחר של הקנביס) כל אלו הן ראיות איתנות  שלא ניתן לפתור את הבעיה על ידי ענישה ורדיפה, לא חשוב כמה חמורה היא ומה מידת ההשקעה בה.

המאבק נידון לכישלון, אין ממשלה בעולם הזה שיכולה או תוכל לייבש את הביצה, אין אדם בעולם הזה שיפסיק להכות את מוחו וגופו בסמים בגלל שיתפסו משלוחי ענק, שירססו שדות, שיכלאו אנשים, שיתלו אותם או שיערפו את ראשם. זה לא עובד, צריך לראות את זה, צריך להפנים את הבעיה העצומה הזאת: בני אדם מעוניינים לצרוך סמים; מריחואנה, אמפטמינים, קוקאין, הרואין ושאר מינים, בכדי להשיגם הם יעבדו בשביל תלוש שכר או יגנבו או ישדדו או ירצחו. בהתאם לתלות ולתג המחיר.

אֶשְׁתָּקַד יצא דו"ח או"ם המכיר בחוסר תוחלת השיטה הנוכחית אך עדיין כהרגלו של המוסד בעל שם האוקסימורון המופלא, הוא אינו מצליח להכיר בפתרון הבעיה.

"עצירתם וכליאתם של עשרות מיליוני בני אדם על ייצור והפצה של סמים בעשורים האחרונים מילאה את בתי סוהר והרסה חיים ומשפחות מבלי לצמצם את הזמינות של הסמים או את כוחם של ארגוני הפשיעה". זה לא אני אמרתי אלא ג'ורג' שולץ וקופי ענאן יחד עם שאר חברי הועדה.

קרוב לאחוז מאוכלוסית ארהב מאחורי סורג ובריח. המלחמה בסמים יכולה רק להיכשל. קרוב לאחוז מאוכלוסיית ארה"ב מאחורי סורג ובריח. המלחמה בסמים יכולה רק להיכשל.

הבעיה אינה בהיצע. הבעיה היא בביקוש.

את הביקוש לא ניתן לעצור על ידי פחד, רדיפה וענישה, את הביקוש ניתן לעצור רק על ידי שינוי פנימי, על ידי שינוי חברתי, זה מצריך תקציבים, זה מצריך חינוך, זה מצריך לבער את העוני אך לא רק את העוני משום שגם אנשים עשירים (בעיקר) מסניפים קוקאין, זה דורש לבער את הבערות, זה מצריך שינוי כולל בסדרי עדיפויות, אבל לא "לאומיים", כאשר יש סדרי עדיפות לאומיים בהם מסיטים תקציב א' לתקציב ב' תמיד בסוף ייבנו פצצות, גדרות ומטוסים. זה דורש שינוי סדרי עדיפויות בקנה מידה עולמי, אנושי. זה דורש חיים של משמעות. "אופיום להמונים" אינו רק דתות אמוּניות, הוא גם אידיאולוגיות, ושאר מיני בריחה של ההכרה האנושית.

כן סדר עדיפות כזה דורש הכרה אנושית שונה, כזאת שחפצה בחיים וּבָאֱמֶת ולא בשלל ההבלים שממלאים את מוחנו.

ובשינוי חד נעבור לנושא הבא:

בתמונה למטה ישנה עבודה של אולאפור אליאסון, הוא אמן מרשים ביותר, זה אולי פחות רלבנטי לגינון פרטי אך יהיה יפה אם עיריות ישכילו לשלב בפארקים לא רק גינון עשיר ואינטיליגנטי אלא גם התייחסות רחבה יותר של הקשרים אמנותיים ותרבותיים. לטעמי זאת עבודה מופלאה ובמיוחד בהקשר הגנני שלה אל הצומח מסביב.

אולאפור אליאסון
אולאפור אליאסון "5-Dimensionel Pavillon"

ולגמרי לגמרי לסיום, אני מזכיר שביום חמישי בעוד עשרה ימים בצוותא תל אביב אופיע יחד עם חברי אנסמבל נע'ם, מירה עווד ועופר כלף במופע מופלא, מלאי הכרטיסים מצטמצם אז שריינו לעצמכם מקום בהוזלה עוד היום. הנה קטע מהחזרה לקראת: