אז כמה עולה להקים גינה? (זה לא זול)

בפולנייה קצינים לא מדברים על כסף, זה מעט מביך אבל לא אחת אני מדבר ארוכות עם לקוחות פוטנציאלים ורק בשורה התחתונה אנחנו מבינים שיש פער ציפיות קל בינינו בקשר להון הקטן שנדרש בשביל לממש את הרעיונות הבלתי צנועים שלי. אומר מראש; מחד גיסא גינה יכולה להיות חינמית לחלוטין ולהתבסס על שכבת אדמה רדודה עם קומפוסט בייצור עצמי, שיחים שמושרשים על ידי בעלי הבית, עצים שמונבטים מזרעים ומים שיורדים מן השמים, זה אפשרי, יש גם גינות מרשימות ביותר שנוצרו כך. מאידך גיסא ישנם אדריכלי נוף וקבלני גינון שמוציאים את כל תכולת האדמה רק בשביל להכניס פנימה כָּבול מה שמכנים "מצע גידול לעציצים" (לפני שלוש שנים בגינה בה הוצאו קרוב ל120 מטרים מעוקבים של אדמה לצורך החלפת תשתיות קבלן הגינון הציעה לי זאת ברצינות) ושותלים עצים בני עשרות ומאות שנים בעלות רבבות שקלים ("תראי דנה, זה זית בן 700 שנה מהגליל!"). לפני זמן לא רב הוזמנתי לפגישה בבית של ארכיטקט נודע שהצהיר מראש שהגינה ללקוחותיו צריכה לעלות בסביבות ה70 אלף שקלים. מדובר היה ב80 מטרים רבועים עם אדמה עמוקה קיימת ללא צורך בקירות תמך, בלי פרגולה ושטח מרוצף. עזבתי את הפגישה עוד בטרם הגיעה לסופה (אך לא בגלל הכסף).

אחת הבעיות העיקריות בגינה הוא דיספרופורציה בין ההשקעה שנעשתה בשיפוץ/קנייה/בניית הבית לבין "הכסף שנשאר בסוף" לא ברור לי למה אבל אנשים חושבים שעם הגינה "הם יסתדרו" כלומר ישקיעו מיליונים בתוך הבתים עצמם ולבסוף יישארו עם הלשון בחוץ בלי כסף לנורות וטייח על הגדר ואז יקוו שעם 100 מטר צינור טפטוף 2 עצים וכמה שיחים מהמשתלה תהיה להם "גינה". ואללה.

תלוי בעץ.

תלוי בעץ. 

כאשר אני מדבר על גינה אין הכוונה לאצטדיוני דשא סינתטי או דוגמאות מורכבות של טוף ועציצים.        אז ראשית למי שלא מכיר כיצד נראה סגנון העבודה שלי אפשר לראות פה כמה. 

יש דרכים רבות להקים גינה, כפי שישנן דרכים רבות לבנות בית, בכתבה מעט היסטרית של ynet מלפני כמה שנים נכתב כי "שוק הגינון פרוץ לחלוטין", צמד המילים שוק פרוץ מסמן געגוע לימים שבהם למעשה לא היה שוק בכלל ונציגי הממשלה עצרו אוטובוסים לחפש אחר ביצים מוברחות בכלי הנוסעים. ההנחה שניתן לווסת, למשמע, או לאכוף מנגנון כלשהו ש"יסדר" את מה שמכונה ענף הגינון הוא הבל הבלים. מלבד מחירי בסיס של אדמה וקומפוסט שבהם יש תחרות ענפה מחיר הגינות יכול להיקבע על ידי אין ספור פרמטרים, ישנם שיעדיפו לכסות את כל גינותיהם בחצץ דק או טוף ויש שיעדיפו בשבבי עץ מיובאים מאירופה או בחלוקים מיובאים מן המזרח (על עושק וגזל אבנים ממדינות העולם השלישי כתבתי בעבר פה). כך שרק בתחום זה ישנם פערים של אלפי אחוזים בין בחירה לבחירה (לטעמי יש לוותר על כל אלו). יש עוד פרמטרים שיכולים לייקר באופן משמעותי הקמת גינה, אחד העיקריים שבהם הוא טרסות, באופן מסורתי אני בעד טרסות רק במקום שבו תוואי השטח מחייב אותם ולא כצעד אסתטי ראיתי לא מעט גינות שבנויות באופן מדורג כתפיסה חזותית שאמורה לייצג "זיכרון" או הד לטרסות החקלאיות אך אני סבור שאם כך הדבר הרי שמדובר במנייריזם ותו לא, לטרסה יש פונקציה, הקמתה היא מזללה אנרגטית מבחינת החומר, ההשקעה הפיזית וגם כאלמנט פיסולי. עדיף לייצר הפרשי גובה על ידי שימוש מושכל בצמחיה, יוצאי דופן הן טרסות שנבנות בשטחים מצומצמים על מנת להגביה אדמה שבלעדיה קשה בכלל לעלות לגובה, תמיד יש לזכור שהרוב המכריע של הצמחייה נע לצדדים ביחס גדול יותר מאשר לגובה כלומר על מנת להגיע לגובה של שני מטר בשביל ליצור מיסוך מן הרחוב הצמח יתרחב לשנים עד שלושה מטרים ואף יותר מכך. לכן בשטח מצומצם יש לקחת בחשבון שבניית טרסה יכולה לחסוך נפח זה וגם להעניק גיוון גדול יותר בצמחיה (ראו איור), עלות קיר מבטון למ"ר נע בן 400 ל600 שקלים, בניה מאבן יקרה יותר.

מאפשרת מגוון גדול יותר, ערוגה מוגבהת חוסכת בנפח הנדרש משיח בגובה שני מטר שיכסה על פי רוב למעלה מזה גם ברוחב.
מאפשרת מגוון גדול יותר, ערוגה מוגבהת חוסכת בנפח הנדרש משיח בגובה שני מטר שיכסה על פי רוב למעלה מזה גם ברוחב.

שני אלמנטים נוספים בגינות אשר אינם הכרחיים אך בהחלט מוסיפים הם פרגולה וריצוף/דק. אני מודה שברוב המקרים אין לי כל חיבה למבני העץ המכונים פרגולות, יש בהם כמעט סטנדרטיזציה ארכיטקטונית, כבדות וכיעור, הם זולים ביחס למתכת אך אם כבר פרגולה אז עדיף מתכת ואם כבר מתכת אז את עיקר הכסף הייתי משקיע בפרזול ברזל, זה יכול להיות יקר פי שלוש מעץ ולכן לטעמי עדיף לצמצם את שטח הפרגולה למינימום בכדי לחסוך בעלות. פרגולות מעץ בבניה סטנדרטית בלי נגר אומן עולות בסדר גודל של 350-800 שקלים למ"ר בהתאם לסוג העץ. פערים גדולים יותר מצויים בבניית דק עץ, 200-250 לעצים פשוטים ולמעלה מ1000 שקלים לעצים שקצב צמיחתם איטי וחוסנם מעניק להם אריכות שנים (שוב למ"ר). אני באופן עקרוני חובב מסורתי של ריצוף באבן מקומית (כלומר כורכר היכן שיש כורכר, בזלת היכן שיש בזלת וגיר היכן שיש גיר, גרניט היכן יש גרניט) אך גם פה המחירים לא בדיוק ברצפה 250-450 למ"ר לפני תשתית בטון. יש כמובן אין ספור אפשרויות אחרות. לכן משטח מוצלל של 20 מ"ר  יכול לעלות רבבה ויכול לעלות גם ארבע רבבות. וזה כמובן פער מרשים, רק תזכרו שגם פרגולה של 15 מטרים רבועים יכולה להיות שוס ואפילו פחות.

– קחו בחשבון קומפוסט, מרבית אדריכלי הנוף והגננים ימליצו על כמות שבין 25 ל 30 ליטר למ"ר, אני נוהג להכניס 75 ליטר למ"ר, גם לכך יש משמעות פיננסית במכפלות. גינה של 350 מ"ר יכולה על פי זאת להכיל 9 קוב קומפוסט או על פי משנתי לקבל קרוב ל30 קוב.

מטר מעוקב של קומפוסט עולה בין 220 ל300שקלים כאשר הוא מוזמן במשאית באם האדמה טרם פוזרה הדבר האידאלי יהיה ערבוב ופיזור על ידי בובקט זהו חיסכון גדול שכן גינות שהגישה אליהם מוגבלת יאלצו להזמין את הקומפוסט בשקים (8-10 שקלים לשק של 25 ליטר) או בבאלות עם מנוף ואז יהיה צורך לפזרם ידנית ולתחח בעזרת מתחחת או בעזרת קלשונים, אלו כבר מבצעים חטיבתיים בקנה מידה של עשרות מטרים מעוקבים וזיעה ניגרת כמים. (יום עבודה של בובקט 1500-2500 שקלים).

כלומר גינה של 350 מ"ר יכולה על פי זאת לזלול 9000 שקלים על קומפוסט ותיחוחו במקרה של נסיבות מבצעיות נוחות והרבה למעלה מזה עם בעיות נגישות.

קחו בחשבון שגינה זקוקה לאדמה עמוקה 60-90 ס"מ, כתבתי על זה בעבר פה, משאית אדמה (15 קוב) עולה בין 800 ל1500 שקלים בהתאם לסוג האדמה, מרחקים וכולי. תביאו תמיד אדמה מקומית. להביא חמרה להר או טרה רוסה למישור החוף זאת איוולת.  ותמיד אבל תמיד אדמת עומק, לעולם אל תביאו אדמה עליונה משום שאז תסתבכו עם אין ספור עשבים עדיף כבר להסתבך עם המאפיה)

מזללה נוספת של מזומנים היא שביל אבני מדרך, אין בה כל חובה כמובן אך אני מודה שיש לי חולשה רבה לשבילים מעוקלים, אבני מדרך אינן זולות, ככול שהן גדולות יותר ולכן נוחות יותר להליכה כך מחירן מאמיר, אפשר לומר באופן כללי שעלותן למטר (רץ) היא בסביבות ה100 שקלים, קחו בחשבון שהמרווחים צרכים להיות קטנים על מנת להימנע מהצורך לקפוץ ולדלג (8-12 ס"מ) מסביב לשביל מניחים צינורות טפטוף במרווחים של 30 ס"מ בצורת "סולם" ולכן שוב עלות החומר יקרה וכן עלות העבודה המבוצעת לצורך כך, ולסיום ישנם הצמחים 9-10 צמחים לכל מטר (תכף נגיע גם לצמחים וגם להשקיה). לכן שביל אבני מדרך עטוף צמחיה זוחלת דורש זמן עבודה וחומרים רבים ויכול לנוע בין 230-300 שקלים למטר.

השקעה אנרגטית רבה - שביל מדרך
השקעה אנרגטית רבה – שביל מדרך

השקיה – כתבתי (כאן) ששיטת ההשקיה החדשה אותה אני מניח עולה יותר, הרבה יותר מן השיטות המסורתיות, הן בכמות הטפטפות, אורך הצנרת ומספר היתדות והמחברים והן בעבודה המושקעת בהנחתה. באופן כללי אפשר לומר שעלות חומרי ההשקיה שכוללת את כל הצינורות, המחברים, הטפטפות, המתזים, מחשב וראש מערכת יכול לנוע בין 4000 ל6000 שקלים (שוב, גינה של 350 מ"ר)

השקיה היקפית לכל צמח וצמח
השקיה היקפית לכל צמח וצמח

צמחיה – אני מעדיף לעבוד עם צמחים קטנים בני 6-18 חודשים (גודל "3"), יש לזכור שלא תמיד יש את מלאי הצמחים המתוכננים ולא תמיד בגודל הקטן, ככול שנפח השתילים עולה כך מחירם.  6-10 שקלים לצמחים קטנים, 15-25 שקלים לגודל "4" ו40-60 שקלים לגודל "5" (דלי), היות וגינותיי מכילות מאות רבות של צמחים העלות יכולה להיות גבוהה – ותלויה מאוד במצאי במשתלות: 5000-8000 שקלים.

עצים– כפי שרמזתי בתחילת הפוסט העתקת עצים בוגרים אינה לטעמי, היא גובלת בראוותנות, ואדנות ברוטלית שבאה בעיקר מחוסר סבלנות קיצוני, יש יופי אדיר לראות עץ צומח כמעט מבראשית, לכן אין צורך לקנות עץ בעלות של אלפי שקלים שלא לומר רבבות. עצים ב25 ליטר עולים 120-250 וב50 ליטרים 220-500 שקלים בהתאם לסוג העץ (קטלבים ואלונים בעלי קצב גידול איטי יקרים יותר) כתבתי בעבר (פה) שעדיף מספר עצים קטנים בגינה על עץ אחד בעל צימוח מהיר, באופן כללי לגינה של 350 מ"ר אין צורך ביותר משלושה עד חמישה עצים. כלומר 1000-2000 שקלים יספיקו בהחלט.

יש לקחת בחשבון עוד מספר דברים קטנים כמו דשן והומוס לבורות השתילה לכל הצמחים (700-1000 שקלים).

בכל הפרמטרים הקודמים בתור מתווך איני נוהג לקחת כל חלק מן התשלום ואת כל הנחותי בחנויות הציוד, במשתלות וכולי אני מעביר ישירות ללקוחותיי.

מאחר שכל אלו הערכות עלות יש לקחת בחשבון את עבודת הגנן המבצע, הקמת גינה יכולה להיערך במשך שלושה ימים ויכולה להמשך גם שבוע זה תלוי במספר הידיים העובדות ובמורכבות השטח/התכנון וכולי, אני יכול לומר שהעלות לגנן מבצע יכולה לנוע בין 2000 ל3500 שקלים ליום עבודה בהתאם למספר הגננים העובדים בשטח. אלו מכפלות גדולות.

 

חוץ מזה יש שמתעקשים על עציצים אקסטרווגנטיים, מזרקות נוצצות ותאורת אולם אירועים במונטה קרלו. לא בבית ספרי.

עכשיו תעשו סיכום בבקשה: מטראז' כפול: אדמה + קומפוסט + צמחים + השקיה + בובקט/ימי עבודת צוות גננים + אבנים = ?

לסיום נשאר התשלום אלי כלומר תשלום בעד תכנון, תיווך, ניהול ופיקוח, זה לא זול.

ולקינוח שלוש וחצי דקות מזמנכם – קטע מבריק של אלאן ווטס על אחד הנושאים הטעונים במין האנושי – כסף

23 תגובות בנושא “אז כמה עולה להקים גינה? (זה לא זול)”

 1. אני לא מאמין שהפוסט יהיה בעוכריך. מדד המחירים בעלייה מתמדת גם בענף שלנו…
  תמיד מעניין להציץ במה שנראה שיצא ממחברת של קולגה כדי למקם את עצמך על הסקאלה, את האמת מורגש לפי המפרט שאתה לא מתעסק בענייני דיומא כמו הקמת הגינה ממש.
  עולה לי איזה פרדוקס בעניין הקרקע והכנתה כבית בעבור צמחים שדווקא אמורים לשגשג בתנאי קרקע יירודים כלומר אחוז חומר אורגני נמוך, ניקוז מיטבי ועומק רדוד ומרובה סלעים. אתה מייבא אדמת עומק שהיא על םי רוב בעלת מבנה קרקע בעייתי, בשל העובדה שהיא אינה חשופה לתנאי פדגונזה, ענייה בחומר ארוגני בצורה חמורה ועל כן אתה צריך להוסיף פי שתיים כמות הקומפוסט ובסוף (גם אם הנחת לקרקע להתבשל ולנוח עם הקומפוסט חודש) אתה נמצא במצב שבו קרקע בעלת מבנה גרוע ולא מנוקז ככ יחד עם עודף חומר אורגני מחכה להכיל צמחים צנועים למדי בדרישתם כמו אספסת השיח לדוגמה. אני מוצא שעדיף לייבא אדמה עלית איכותית ומעט קומפוסט יחסית. המרכיב החשוב ביותר לטעמי בייחוד עם אדמות כבדות הוא הוספת הטוף כדי לשפר ניקוז. אני מוסיף כשליש טוף לכל קוב אדמה טרה רוסה.
  כל טוב

 2. שלום גנן, ענייני דיומא דווקא כן מעניינים אותי, כמעט כל הגינות המוצגות בקישור ועוד אחרות שאינן מוצגות בו נבנו כך. האבחנה שלך לגבי קרקע ענייה/עשירה באמת מעסיקה גם אותי, לא רק אספסת השיח אלא צמחים רבים בהם אני משתמש מגיעים במקור מקרקעות עניות ומנוקזות, לעיתים ממש חוליות. על פי זאת הייתי יכול לחשוב שהיו סובלים מעודף התנאים ה"מפנקים" אך נהפוך הוא, טרם נתקלתי בצמח שחש מקופח מפריבילגיה של קומפוסט. זה פשוט מטיס אותם בהתפתחות שבדרך כלל אינה מהמהירות ביותר בעולם ומעניק יציבות לאורך שנים בגינה. לגבי זמן ההמתנה, עד היום יצא לי רק פעם אחת להמתין לאחר שהקומפוסט שקיבלתי היה בבירור לא מוכן, כמעט כל שאר הפעמים השתילה נערכה בין שבוע לשלושה שבועות לאחר המילוי, היו מקרים שהיה גם יותר אך מעניינים לוגיסטיים. להכניס שליש טוף לטרה רוסה בשביל ניקוז זה רעיון מעניין מאוד, באיזה טוף אתה משתמש לצורך זה? אשמח לשמוע עוד מניסיונך.

 3. שלום אבינדב, אני מאד נהנית לקרוא את הבלוג שלך.
  הייתי שמחה לקרוא איך אתה מתמודד עם עשבי הבר בגינות שמגוננות באופן כזה שלא ניתן לרסס אותן. האם אתה פותר את זה באמצעות יריעות? אם הגן הוכן בלי תשתית של יריעות מונעות נביטה, האם הפתרון היחיד הוא עישוב ידני?
  ועוד: נטיעות בסמוך לאקליפטוסים, האם יש לך נסיון עם צמחים בקרקע ולא בעציצים?
  אשמח לשמוע.

 4. תודה אסתר.
  שלום נ. השאלה שלך מאוד כללית משום שעשביה היא דבר רחב, באם מדובר בעשבים חד שנתיים כחלמית, חרדל וחיטה אני מסתפק בניקוש ועידור חוזר ונשנה, רסק עץ גם יכול לעזור מאוד אם ישנה שכבה עמוקה שלו (12-15 ס"מ), אם יש עשביה קשה יותר כינבוט, גומה הפקעות או יבלית או ירושות מיבוא כאילנתה וסולנום זייתני יש מקום לשקול יריעות ובמקרים קיצוניים אף שימוש ברעלים, לעתים חודרים לחצרות קיקויה וכדומה, אלו בעיות לא פשוטות ותלויות בשלב שבו הגינה נמצאת ובצמחיה במקום, שיחים בגובה 150-200 ס"מ מתמודדים ללא קושי אך צמחים נמוכים יותר יכולים להיפגע, באופן כללי עם הזמן סגירת הצמחים זה לזה יוצרים הצללה חזקה שמקשה עד מאוד את המשך שגשוג העשבים אך סוף מעשה במחשבה תחילה לכן אני מתעקש על אדמת עומק.

 5. תודה על הפוסטים המאירים תרתי משמע.
  אני בדיוק לוקחת חלקת גינון של 40 מטר בחווה החקלאית בת״א. הם מספקים קומפוסט וחמרה אבל בדיוק פיספסתי את החלוקה הדו שנתית בספטמבר.
  השאיפה שלי היא גינת ירק, האם תוכל להמליץ לי על מקור קומפוסט באזור?
  אזמח מאוד אם תוכל גם להמליץ על כמות ומה להערכתך המחיר.

  תודה

  דנה

 6. תודה על הפתיחות. מסכים עם מה שכתבת.
  כמה העלות שלך או מתכנן-מתווך וכו' כמוך צריך לעלות? לפחות טווח מחירים פחות או יותר.תודה

 7. שלום דנה, אני משתמש הרבה בשחם של גבעת עדה, אבל יש עוד טובים. תתקשרי אליהם למחיר, זה משהו דומה למחירים שכתבתי, גם הכמות היא מה שכתבתי, בכלל ככול שתרבי הרי זה משובח.

 8. כתבה מאוד מעניינת אך הגזמת עם המחירים בתור אחד שמתעסק בזה

 9. זאת שאלה שדורשת את המהנדס שתכנן את החניון משום שהעומסים משתנים בהתאם למילוי, פרלייט קל כשלעצמו ותלוי בסוג הספציפי מבחינת ספיחת המים ואז המשקל עולה בהתאם ביחס לטוף גרוס שהוא כבד כשלעצמו אך אחיזת המים שלו אפסית או כבול שיש לו אחיזת מים טובה במצב ראשוני שאינו הידרופובי אך גם משקל גבוה יותר מפרלייט. בקיצור זאת שאלה מורכבת מאוד. 120 ס"מ יכולים לשקול קרוב לטון למ"ר בהתאם למצע לאחר הרטבה ולכן לבקש עצה על כך באינטרנט בלי כל הנתונים וקונסורוקטור לאישור זה כמו לתת מרשם לחולה לב.

 10. שלומית, אם את צריכה כמות גדלה של קומפוסט אז עדיף להזמין באלות או אפילו משאית. לפני כמה שנים הזמנתי ישירות מקומפוסט מרום גולן בטלפון 04-6960192, אפשר לבדוק אם הם ישלחו לאזור שלך או לנסות ספק מקומי.

 11. שלום שלומית, כתבתי את זה לפני למעלה משלוש שנים, אלו היו המחירים שאני קיבלתי עם ההנחות שלי אך המחירים אכן עלו מאז. היום לאחר הנחה המחירים הם סביב 11-12 שקלים לשק.

 12. תודה על כתבה מרתקת. אוהבת את הגישה של השתלבות בטבע במרום תחרות בו.
  ראיתי שיש לך פרויקטים מצולמים, גם באזור ירושלים והרי יהודה. האם ידוע לך מהיכן ניתן להזמין אדמת גן באזור ירושלים?
  באיזה יחס של קומפוסט כדאי לערבב אותה?

 13. שלום ניצה, אני עובד עם קבלנים שבדרך כלל מזמינים מהספק הקבוע שעובד עם שתילי הר.

  יחס הקומפוסט הוא 70-75 ליטר למטר רבוע. הרבה מאוד ביחס לתפיסה הקונבנציונלית, יש לי ניסיון ארוך שנים וזה עובד מדהים לאורך זמן.

 14. שלום אבינדב
  יש לי גינה תלויה מעל חניון כ 46 מ״ר על 50 סמ עומק. בעקבות הגשמים העזים בהוד השרון הגינה הוצפה למשך יממה לפחות. הניקוז לא עמד בעומס ועכשיו כל האדמה לחה מאוד גם בתחתית מעל גג החניון. מה מומלץ לעשות? האם זה מתייבש לבד האם כדאי להחליף את כל האדמה ובאיזה אדמה? אשמח לעצה

 15. אבינדב בגין היקר,

  מזמן לא דברתי איתך אבל כן שמעתי עלייך, במקרה ותוך כדי חיפוש קרקע ליישום בגינה אצלי נתקלתי בבלוג הזה שלך, כל הכבוד על הייסודיות שלך בכל נושא אפשרי, יודע כל והמון כתמיד, דרך אגב, לגבי עיניין הטוף, במקרה ובטעות אני שתלתי דשא מעל מצע טוף ענק מעורבב עם אדמה בשפלה, ובאופן מפתיע והפוך לחלוטין ממה שציפיתי, הדשא גדל הכי טוב שניתן באזור הזה, עד כדי כך שבאזור שאני מבצע עכשיו את הגינה החדשה אני הולך לממש ערבוב של טוף דק עם קומפוסט ואדמה (לצערי את האדמה הטבעית הרסו לחלוטין בבניה אז נאלץ להחליף עם אדמת טרה רוסה בגלל עושרה ולמרות הקושי בעיבודה, הסיבה היא עלות המים, בטרה רוסה ההשקייה היא שליש מכמות המים בחמרה שהיא קלה לעיבוד בהתחלה אבל קשה אח"כ בכיס הלא עמוק :-), אשמח שתבוא אלי ונדבר כמו פעם אבינדב.

  אחלה בלוג

  האנונימי מפאת חשיפה באתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.