יום פתוח בגינה צעירה ( בין מקומי לגר)

לקראת סוף מרץ אערוך יום פתוח בגינה צעירה שנשתלה לפני פחות משנתיים, אדבר על תהליכי קבלת החלטות תכנוניות (בין פנטזיה למציאות) צמחיה מקומית, צמחים מיובאים והיחס התרבותי/ויזואלי ביניהם. זאת גינה בה אני עורך ניסוי לתחליף מדשאה המונה כבר למעלה מ15 מינים שונים. ובה מתקיימת תחלופה בין קיץ לחורף. אני מקווה שעד יום העיון המשטח יהיה ירוק ופורח.

הצמח האחרון אותו אכניס בקרוב ל"מדשאה" הוא חוטמית עין הפרה. זה צמח קטן, בעל מבנה א-סימטרי ולא מסודר אלא מעט "מבולגן" וכמעט צמוד קרקע. ניתן לראות אותו במעזבות ובבתות, כמו אלמוות הכסף שכבר שתלתי. אך בניגוד לפריחה הסולידית של אלמוות הכסף לחטמית (אפשר עם ובלי ו') פרק ענק כמעט כמו של אחותה הבכורה חטמית זיפנית (זוכרים את כביש 6 באפריל-מאי?).

אפשר בכתיב מלא או חסר - חוטמית עין הפרה, צמח קטן עם פרח ענק
אפשר בכתיב מלא או חסר – חוטמית עין הפרה, צמח קטן עם פרח ענק

יכולת של צמחים אלו לגדול דווקא בתנאים קשים של מדרך וקרקע מהודקת תאפשר להם למצוא כיסים בגינה שבהם התנאים יקשו על צמחים אחרים. בינתיים עושה רושם כי חמשן זוחל כפי שחזיתי יהפוך להיות דומיננטי הוא כבר פרץ זינק ודילג ומשריש את עצמו בכל עבר. ליפיה זוחלת מאידך ככול הנראה נתקעת מעט יותר בקור וסביר להניח שהיא תפרוץ לקראת האביב יחד עם לפופית החוף. אתמול שוב הבאתי כמה שתילים נוספים שלו מחוף הים וראיתי שחלקים ממנו מעט מקריחים בינואר אך יתכן שזאת גם תוצאת עקה של רוחות המלח הקשות של החורף. ככלל זהו צמח מבטיח ביותר לגינון, יכולתו להתחדש מהשרשות במפרקים וכן כפי שראיתי אתמול מנצרים מתחת לחול הם כמעט מעשי נס כשמדובר בצמח שאמור לשמש כתחליף מדשאה בתמונה למטה ניתן לראות את השורשים וכן את הנצרים ממקטעים שלקחתי.

משריש במפרקים - לפופית החוף
משריש במפרקים – לפופית החוף

הצמח נוסף שעושה שם חייל כרגע הוא כתמה עבת שורשים, הוא ביחד עם שינן עב שורש יהוו את הגרעין הקשה למראה החורף עת שכתמי דיכונדרה כסופה יהיו בנסיגה בשל הקור. כאמור יש שם עוד מינים רבים ואדבר עליהם כשתבואו.

צמח נוסף עליו רציתי לכתוב כבר מזמן הוא רוסליה ננסית. אני חושב שכולם מכירים את הצמח רוסליה שבטבטית, ומי שלא מכיר בשם מכיר בעין או שבטעם הצוף המתוק של ילדותו. זהו צמח שמלווה את הגינון הציבורי עשרות שנים, מאריך שנים, חסכן במים, פורח כמעט ללא הפסקה ואינו רגיש למחלות ומזיקים – צמח מושלם. אלא שכפי שקורה לעתים קרובות דווקא שימוש היתר שלו בשל גיוון מצומצם בצמחיה המאיס אותו על רבים. זאת נטייה מעט מוזרה לראות בגינון ציבורי כמשהו "נחות" אך זאת המציאות ועל כן לקוחות רבים אינם מעוניינים להכניס לגינותיהם את מה שנראה נפלא באיי תנועה או בצידי הדרכים.

רוסליה שבטבטית במקור ממקסיקו-גואטמלה הוא צמח בינוני, הוא יכול להגיע למידות של למעלה ממטר גובה ורוחב ולעתים עם שרביטי צימוח של מטר וחצי. הזן הננסי תואם בכל את זה של הרגיל פרט לאופי הצימוח, במקום שרביטים ארוכים הוא נשאר צפוף ונמוך: 40-50 ס"מ גובה ורוחב דומה. אין הרבה צמחים ששופעים פריחה כרוסליה ולכן אני ממליץ עליו בחום ולא לשכוח את הבונוס הקבוע שלו כמושך צופיות.

אותו הדבר בקטן - רוסליה שבטבטית ננסית
אותו הדבר בקטן – רוסליה שבטבטית ננסית

תכניסו אותו.

18 תגובות בנושא “יום פתוח בגינה צעירה ( בין מקומי לגר)”

 1. שלום, אני לא משרד ממשלתי ברוך השם כך שאין צורך להירשם אבל אשמח לדעת כמה אנשים יבואו. בקרוב אפרסם את המועד והמיקום ואשמח אם תודיעו על בואכם.

 2. היום הפתוח יופי של רעיון.
  לגבי הכתמה, אני זוכרת שבאחד הפוסטים כתבת שאינה זאת שקשה להפטר ממנה. אצלנו נלחמנו בה במריחה בררנית של קוטל עשבים ("ראונדאפ") על העלווה אחרי שהשתלטה מידי חורף על מרבד יפה של רקפות בר, משולבות בדיכונדרה כסופה…

 3. שלום חני, הדיכונדרה הכסופה במילה נסוגה בחורף, ויהיו לה עוד הרבה חברים ותחרות, על 40 מטרים רבועים יש שם קרוב לעשרים מינים כולל חיננית הבתה, דם המכבים ורקפות. בסוף יהיה בסדר אבל אשים לב להערתך.

 4. שלום אבינדב
  נשמח לבוא .אנחנו שומרי שבת כך שנשמח אם זה יהיה ביום שישי.
  יישר כוח על הבלוג
  לאה

 5. שלום אבינדב, כבר נרשמתי ליום בגינה הפתוחה.
  האם אוכל לצרף עוד שני אנשים?

 6. אור מדובר בהמון מינים שחלקם ניתן רק בשתילים מושרשים כמו דמונדיה, פרנקניה או בת קורנית. זרעים של דיכונדרה זוחלת אפשר להשיג אבל את מרבית המינים ניתן רק לקנות "מוכנים"

 7. אני עובד בדרך כלל עם שתילי הר אבל תשאל/י משתלות במרכז כמו שתיל, מלצר, סלונר ועוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.