בולבין שיחני, להקדים תרופה למכה.

בולבין שיחני

מעטים הם הצמחים המשלבים את התכונות שהבולבין השיחני מצליח לשלב, קומפקטיות, חוסן, חיסכון במים, פריחה מתמשכת ושימוש רפואי עוצמתי ביותר. התאמתו לגינה ים תיכונית היא מושלמת מכל בחינה. מקור הבולבין (Bulbine frutescens – משפחת העירתיים ולא שושניים!) בדרום אפריקה ליתר דיוק הוא מרבה לצמוח בעמקים היובשנים שבדרום מזרח דרום-אפריקה (על ההיסטוריה של מקום זה ראוי לתת מקום של כבוד בכל תוכנית לימודים תיכונית בעולם) משם מגיעים עוד סוקולנטים רבים, בחלקת דרום אפריקה אשר בגן הבוטני בגבעת רם ניתן לראות רבים מהם פורחים בחורף (זמן האמת של פריחתם בחצי הכדור הדרומי שם הקיץ בעיצומו), שלא כמו רבים שמתאפיינים בפריחות גדולות מימדים לתקופה קצרה יחסית לבולבין פריחה צנועה יותר אך עדינותה כובשת לב ולשונות הנחש הנשלחים אל על מהאביב המוקדם ועד לסוף הסתיו מהווים מוקד של יציבות בפריחה בגן. כמו כן עלוותו משוללת הקוצים נוחה בהרבה ממיני האלווי השונים.

בולבין שיחני כתום, גינה ים תיכונית פורחת, ברקע ורבנה אשונה לילכית
בולבין שיחני כתום, גינה ים תיכונית פורחת, ברקע ורבנה אשונה 'לילכית'

לבולבין יש יכולת עמידות גבוהה בהשקיה מצומצמת בגינה חסכונית במים גם באופן קיצוני והן בהשקיה אינטנסיבית של מיכלים, גובה עלוותו הבשרנית 25-30 ס"מ בלבד והוא מתפשט תוך כדי השרשה, לכן יכולתו לשמש כצמח כיסוי היא מעולה, יכולתם של עשבים ואפילו עשבים קשים כיבלית וסיידה מוגבלת ביותר באיזורי צמיחה שלו ובמיוחד בהשקיה מצומצמת וזאת על אף קומתו הנמוכה. מהירות צמיחתו בינונית ומרווחי שתילה טובים יהיו שלושים עד חמישים ס"מ. הוא פורח יותר בשמש מלאה אך יסתפק גם בשלוש-ארבע שעות שמש.

בולבין שיחני צהוב מלפנים, גינה חסכונית במים בתפארתה.
בולבין שיחני צהוב מלפנים (הצהוב הוא הגדל בר בדרום אפריקה) וכתום מאחור, גינה חסכונית במים בתפארתה.

כושר הריפוי של הבולבין מדהים ונוכחתי לא אחת על עצמי ועל משפחתי בכך, לדעתי יכולתו גבוהה בהרבה מהאלוורה הידוע אשר משמשת למשחות ריפוי מסחריות רבות (סוגי אלווי רבים משמשים לכך), בניגוד לאלוורה טעמו אינו מר (אם תנסו אלוורה על חתכים ואפטות בפה מובטחת לכם חוויה בלתי נשכחת) ולכן ניתן למשוח בו שפתיים סדוקות/יבשות ואפטות בפה, לכוויות, גם כוויות עם שלפוחיות (דרגה שתים – קלה) יש לקחת כמות גדולה של עלים (חופן גדול) לטחון במג'ימיקס (אם יש ג'ינג'ר טרי זה מעולה להוסיף) ולמרוח כמות גדולה ברציפות במשך כמה שעות, לעיתים אפילו יום שלם. התוצאות מדהימות. כמו כן כמובן הוא משמש להקלה בעקיצות מיתוש ועד צרעה מזרחית, לשפשופים וכן הלאה ניתן לקרוא על שימושים רבים באתרים שונים.

הוא קל לריבוי ומצמח קטן שנשתל בעציץ או באדמה ניתן להביא לחלוקה תוך חודשים ספורים לעשרה ומעלה של שתילים חדשים, היות והוא קטן מימדים נהגתי ועדין אני נוהג להביאו כמתנות לארועים שונים בתוך עציץ יפה  ומוארך בנפח של 4-8 ליטרים.

מראה עציץ האלוורה המנונס במרפסות או גדול המימדים בחצרות יכול לעבור שידרוג רציני בהחלפתו בבולבין, הקדימו תרופה למכה.